Pomysły na śniadanie – najlepsze fit śniadania

Pomysły na śniadanie – najlepsze fit śniadania

Pomysły na śniadanie – najlepsze fit śniadania

Nie jest mitem, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dietetycy wskazują bowiem, że spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, przyswajanie i zapamiętywanie różnorodnych informacji oraz ogólnie ujmując rozwój intelektualny. Liczne badania wykazały ponadto, że u osób, które codziennie spożywają śniadania istnieje mniejsze ryzyko rozwoju: nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu drugiego oraz otyłości. Co jednak w przypadku, gdy pierwszy posiłek w ciągu dnia kojarzy Ci się z nudą, rutyną i dlatego z niego rezygnujesz? Warto wtedy sięgnąć po nieszablonowe pomysły na śniadanie, które postaramy się zaprezentować w dzisiejszym wpisie.

Zdrowe śniadanie – dlaczego jest ważne?

Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien zapewnić nam odpowiednią ilość energii i poczucie sytości aż do kolejnego pełnowartościowego dania. Jego rolą jest również pobudzenie układu trawiennego do efektywnego funkcjonowania przez cały dzień. Z tego względu bardzo ważna jest jakość spożywanych śniadań. Pełnowartościowe, a przez to zdrowe śniadanie powinno składać się m.in.: z pełnoziarnistych produktów zbożowych (np. razowe pieczywo, płatki zbożowe, musli, otręby), do których najlepszym dodatkiem są produkty mleczne (np. mleko, jogurt, twaróg), produkty białkowe (własnoręcznie robione wędliny, pasty z roślin strączkowych, jajka), a także różnego rodzaju warzywa lub/i owoce. Warto również podkreślić, że łączenie w jednym posiłku produktów zbożowych i mlecznych sprzyja efektywniejszemu wykorzystaniu przez ludzki organizm białka znajdującego się w zbożach. Jak widać, argumentów przemawiających na korzyść fit śniadania jest naprawdę wiele, dlatego warto zmienić swoje przyzwyczajenia.
 

Co można zjeść na śniadanie?

Co zjeść na śniadanie, aby było lekkie i zdrowe, ale nie pracochłonne i trudne w przygotowaniu? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto chce zmienić swoje poranne nawyki żywieniowe. Na początek zachęcamy do tego, aby przygotowywać zdrowe śniadanie z produktów, które są nam znane i lubiane. Dzięki temu szybko przyrządzimy wartościowy posiłek, który przygotujemy z przyjemnością, a nie poczuciem przykrego obowiązku. Idealnie sprawdzą się tutaj takie pomysły na śniadanie, jak: pełnoziarnisty omlet z owocami, jajecznica z ulubionymi dodatkami (np. szpinakiem), granola z owocami i jogurtem czy różnorodne koktajle owocowo-warzywne. Jeżeli już wdrożymy się w nową, poranną rzeczywistość, to warto zacząć eksperymentować i próbować nowych smaków. Najważniejsze, aby śniadanie miało odpowiednią proporcję makroskładników i było po prostu pyszne!

Szybkie śniadanie na ciepło

Jeżeli po przebudzeniu lubisz „wrzucić do brzucha” coś ciepłego, idealnym rozwiązaniem będą dla Ciebie szybkie śniadania na ciepło. Wbrew pozorom pierwszy ciepły posiłek daje nam ogrom pomysłów i możliwości, bowiem możemy go przygotować zarówno wytrawnie, jak i na słodko. Wybierając wersję wytrawną możemy przyrządzić kanapki na ciepło (np. Croque Madame czy Croque Monsieur), potrawy z jajek (np. szakszuka, jajka sadzone z dynią, omlet z łososiem i cukinią) czy warzywa faszerowane różnymi odmianami kasz (np. papryka faszerowana kaszą jaglaną). Śniadanie na słodko to m.in.: różne wariacje na temat owsianki, jaglanki czy kaszy mannej (np. owsianka z orzechami i jabłkiem, jaglanka z żurawiną, bananami i mandarynką, kasza manna na mleku z żurawiną, malinami i borówkami), koktajle owocowe lub owocowo-warzywne, pancakes z różnych odmian mąki pełnoziarnistej. Wymienione pomysły to tylko „wierzchołek góry lodowej”, bo przepisów na śniadania jest co najmniej tyle, ile osób je przygotowujących. Najważniejsze to nie bać się próbować!
 

Śniadanie białkowo-tłuszczowe

 
 
 
 
Warto uświadomić sobie, że niedostateczna ilość snu istotnie wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, zwłaszcza w obszarze brzucha. Wynika to z faktu, że brak bądź słaba jakość snu prowadzi w konsekwencji do zmiany dobowego rytmu funkcjonowania, co z kolei powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Najistotniejszy jest tutaj hormon wzrostu, uwalniający się właśnie podczas snu, który efektywnie hamuje proces odkładania się tkanki tłuszczowej w ciele. Różnego rodzaju zaburzenia snu powodują, że opisywany hormon produkowany jest w niedostatecznej ilości. Poza tym, brak snu wpływa również na podwyższenie poziomu kortyzolu. Jest to tzw. hormon stresu, który z jednej strony włącza w naszym organizmie funkcję magazynowania tłuszczu, z drugiej - powodując zdenerwowanie i pobudzenie – utrudnia zasypianie. W ten oto sposób powstaje błędne koło, które uniemożliwia skuteczne zredukowanie tkanki tłuszczowej. Kluczowym sposobem na spalanie tłuszczu jest zatem unormowanie dobowego cyklu, dzięki czemu poprawie ulega jakość snu i przywrócona zostaje równowaga hormonalna.   Spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej to długotrwały proces, do którego należy podejść holistycznie. Jak już zostało wspomniane wchodząc na tę ścieżkę, nie ma dróg na skróty. Samozaparcie, chęci, systematyczność i racjonalność – to najlepsze sposoby na spalanie tłuszczu!
 
 
 

Jak wspomagać odchudzanie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej ?

  • Nie pomijaj śniadania
  • Usuń z diety cukier i przetworzone produkty
  • Pij zimną wodę, organizm zużyje więcej energii do podgrzania jej do temperatury naszego ciała
  • Zadbaj o aktywność fizyczna - co najmniej 20 min. dziennie
  • Wprowadź do diety przyprawy o ostrym smaku ( pieprz, imbir, ostra papryka )