Jak ćwiczyć na orbitreku? – porady

Jak ćwiczyć na orbitreku? – porady

Orbitrek to świetne narzędzie, które łączy w sobie zalety ćwiczeń kardio i ćwiczeń siłowych. Możemy się na nim naprawdę zmęczyć, angażując przy tym wiele mięśni całego ciała. Ogromną zaletą tej maszyny do ćwiczeń jest też bardzo niskie ryzyko kontuzji.
 

Ćwiczenia na orbitreku, jak zacząć?  

Jak w przypadku każdych ćwiczeń warto przed rozpoczęciem treningu zapoznać się z dokładną instrukcją tego jak ćwiczyć na orbitreku. Mimo, że ryzyko kontuzji jest niskie, źle wykonywane ćwiczenia mogą zakończyć się urazem. Trening powinniśmy rozpocząć od około 10 – minutowej rozgrzewki, aby mięsnie mogły się stopniowo rozgrzać. Przez cały czas powinniśmy też utrzymywać prostą podstawę ciała, oraz lekko spinać mięśnie brzucha. Stopy powinny być płasko ułożone na płozach. Ręce trzymamy na ruchomych uchwytach, dzięki temu pracuje całe ciało, jednak jeśli chcesz wzmocnić głównie nogi, możesz odłożyć ręce na nieruchome uchwyty.   Wzrok kierujemy przed siebie i… zaczynamy.
 

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć?  

Na orbitreku może ćwiczyć każdy bez względu na wiek, masę ciała, czy kondycję, to sprawia, że jest niesamowicie popularną maszyną. Podczas ćwiczeń angażujemy większą ilość mięśni niż na bieżni, czy rowerku. Ćwiczenia na orbitreku mają niezwykle wysoką efektywność, przez co wiele osób decyduje się na treningi właśnie na tym urządzeniu. Odpowiednia postawa podczas ćwiczeń sprawi, że spalisz więcej tkanki tłuszczowej, oraz wzmocni obszary nóg, ramion i brzucha (zarówno przednie jak i boczne partie).  
 
Najważniejsze jest stałe kontrolowanie swojego tętna, tak aby wynosiło między 70 - 80% maksymalnego tętna ćwiczącego. Swoje maksymalne tętno możesz obliczyć za pomocą prostego wzoru „220 - wiek ćwiczącego”. Trening na orbitreku powinien trwać minimum 30 minut, ponieważ nasz organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową dopiero po około 20 minutach wysiłku. Taki trening powinniśmy wykonywać 3 razy w tygodniu.  
 

Jak ćwiczyć na orbitreku – postawa ciała

Jeśli podczas ćwiczeń na orbitreku nie będziesz utrzymywać odpowiedniej postawy ciała, efekty nie przyjdą a ty będziesz się wysilać i męczyć na marne. To właśnie postawa w dużej części determinuje to, jakie (i czy w ogóle) mięśnie angażujemy podczas wysiłku.  
 
Jak ćwiczyć na orbitreku, tak aby angażować wszystkie mięśnie? Zwróć uwagę na to, aby plecy były wyprostowane, nie garb się, ściągnij łopatki w tył i patrz przed siebie.  
 
Bardzo złym nawykiem podczas ćwiczeń na orbitreku jest chwianie się na boki, którego często sami nie zauważamy. Jeśli nie wiesz czy to robisz, spróbuj nagrać się od tyłu, lub przodu i sprawdź jak wygląda twoja postawa. Jeśli ćwiczysz z kimś poproś tę osobę, aby przez chwilkę cię obserwowała, w ten sposób na pewno skorygujesz sposób w jaki ćwiczysz.  
 

Jak ćwiczyć na orbitreku – ręce 

Ćwiczysz na orbitreku? Zaangażuj ręce! Da to niesamowite wyniki szczególnie w treningach interwałowych. Dzięki zaangażowaniu rąk w pewnym stopniu odciążymy nogi, a nasz trening będzie mógł trwać nieco dłużej. Ręce nie powinny bezwładnie zwisać na drążkach, w ten sposób nie osiągniemy żadnych efektów. Ciągnij za rączki orbitreka, napieraj na nie a poczujesz jak pracują mięśnie twoich ramion.
 
 
 

Co wybrać, orbitrek czy rower?

Obydwie maszyny mają swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego zależy od naszych preferencji. Orbitrek ma jednak kilka istotnych zalet. Przed wszystkim odwzorowuje ruchy, które wykonujemy na przykład podczas jazdy na rowerze, jazdy na nartach biegowych czy górskich wędrówek. Są to więc wymagające i angażujące całe ciało czynności.  
 
Niewątpliwą zaletą orbitreka jest także fakt angażowania mięśni, zarówno dolnych jak i górnych partii ciała, co w przypadku rowerka jest niemożliwe. Ze względu na to nasz trening może trwać krócej (nie musimy wykonywać dodatkowych ćwiczeń na ramiona) i być tak samo efektywny. Zdecydowanie sprawdzi się więc dla osób, które na treningi nie są w stanie poświęcić wiele czasu w tygodniu.
 
 Dodatkową korzyścią dla osób, które zmagają się z nadwagą, lub problemami stawowo-kostnymi jest fakt, że podczas ćwiczeń na orbitreku stawy są o wiele mniej obciążone niż na rowerku, czy bieżni. Dzięki temu osoby, które mają problemy z kolanami po konsultacji z lekarzem mogą spokojnie zacząć na nim ćwiczyć.
 

Ćwiczenia na orbitreku – warto? 

Orbitrek to zdecydowanie jedno z najciekawszych i najbardziej angażujących maszyn na siłowni, nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Warto spróbować na nim swoich sił, bo być może akurat orbitrek przekona nas do regularnych ćwiczeń. Każda aktywność fizyczna to krok w stronę lepszego zdrowia i kondycji. Być może ćwiczenia spodobają ci się na tyle, ze zechcesz mieć swój sprzęt w domu i ćwiczyć na nim regularnie.   
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak wspomagać odchudzanie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej ?

  • Nie pomijaj śniadania
  • Usuń z diety cukier i przetworzone produkty
  • Pij zimną wodę, organizm zużyje więcej energii do podgrzania jej do temperatury naszego ciała
  • Zadbaj o aktywność fizyczna - co najmniej 20 min. dziennie
  • Wprowadź do diety przyprawy o ostrym smaku ( pieprz, imbir, ostra papryka )