Redukcja masy ciała – jak zacząć?

Redukcja masy ciała – jak zacząć?

Redukcja masy ciała to temat, który zyskuje szczególną popularność u progu sezonu wiosenno-letniego. Pewnego dnia uświadamiasz sobie, że wiosna jest już tuż, tuż, a potem, nim się obejrzysz, przyjdzie lato. Wraz z nim miejsce grubych, obszernych swetrów zajmą zwiewne sukienki, dopasowane topy i stroje kąpielowe. Stwierdzasz, że pasowałoby zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów i tym samym osiągnąć należną masę ciała. A może masz za sobą przyrost masy ciała w ciąży, który był większy niż zalecany przez lekarzy i teraz chcesz zabrać się za redukcję tkanki tłuszczowej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinna wyglądać skuteczna redukcja masy ciała i jak ją zacząć.
 

Indeks masy ciała – od tego zacznij  

Na początku musisz wiedzieć, jaka jest należna masa ciała w twoim konkretnym przypadku i ile jest pracy przed tobą. Najprostsza metoda na sprawdzenie czy twoja waga jest odpowiednia, a jeśli nie – jak duża utrata masy ciała jest u ciebie wskazana - to bardzo popularny już od lat kalkulator masy ciała. Za pomocą tego prostego narzędzia, dostępnego online na wielu stronach internetowych, obliczysz tzw. BMI, czyli indeks masy ciała. Taki wskaźnik masy ciała jest współczynnikiem powstałym poprzez podzielenie masy ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że należna masa ciała, a zatem prawidłowy wskaźnik masy ciała zależy od wieku oraz płci. Trzeba zatem to uwzględnić w jego interpretacji. Podsumowując, dzięki temu narzędziu w kilka chwil dowiesz się, czy cierpisz na niedobór masy ciała, czy twoja waga jest odpowiednia, czy też mowa jest już o nadwadze lub otyłości.
 

Analiza masy ciała – poznaj więcej szczegółów

Po skorzystaniu z kalkulatora masy ciała masz już przed sobą pierwsze konkrety: wiesz mniej więcej, jaka powinna być twoja prawidłowa waga. Niemniej, jeśli przyjrzeć się temu bliżej, waga wadze nierówna, nawet przy założeniu, że porównujemy ze sobą osoby tej samej płci, o identycznym wzroście i w jednakowym wieku. Dlatego też warto zdecydować się na analizę masy ciała. Dzięki niej dowiesz się m.in., ile w masie ciała jest, procentowo i w kilogramach, masy tkanki tłuszczowej, a ile mięśniowej. Poznasz też prawidłowe ich proporcje. Analiza masy ciała przyda się także później, już w trakcie walki o lepszą sylwetkę. Podczas procesu redukcji masy ciała dzięki ponownej analizie lepiej zmierzysz jej efekty. Sama waga może bowiem niewiele drgnąć, jednak stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej wyraźnie się zmienić na plus. A tak, niemal gołym okiem zobaczysz jak postępuje redukcja tkanki tłuszczowej.
 

Posiłek na redukcji – kilka wskazówek

Kiedy już dokonasz potrzebnych pomiarów i dowiesz się, ile dzieli cię od wymarzonej sylwetki, pora zabrać się za wprowadzenie redukcji masy ciała w życie. A nie dojdzie ona do skutku bez odpowiedniej diety, której głównym założeniem jest osiągnięcie dobowego deficytu kalorycznego. Krótko: musisz dostarczać organizmowi mniejszej ilości energii niż jest mu potrzebna. To jak bardzo kaloryczny ma być każdy posiłek na redukcji, zależeć będzie od wyliczeń PPM (Podstawowej Przemiany Materii), CPM (Całkowitej Przemiany Materii) i ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia. W ten sposób poznasz swoje dobowe potrzeby kaloryczne i na podstawie tych danych, uwzględniając rzecz jasna zdrowe tempo chudnięcia, określisz, ile dziennie kalorii musisz dostarczać organizmowi, by dochodziło do utraty masy ciała.
 
Należy pamiętać, że prawidłowy obiad na redukcji powinien gwarantować długie uczucie sytości. Idealny posiłek na redukcji to – poza odpowiednią kalorycznością – taki oparty na produktach pełnoziarnistych, owocach, warzywach, niskotłuszczowych produktach mlecznych (do 2% tłuszczu), chudym mięsie i rybach. Przykładowy obiad na redukcji może zatem składać się z usmażonego bez tłuszczu filetu drobiowego, brązowego ryżu lub grubej kaszy oraz np. surówki z pomidora. Aby wspomóc, a co za tym zdrowo przyspieszyć proces redukcji masy ciała, warto sięgnąć po produkty wspierające proces odchudzania 2BeSlim: https://www.2beslim.pl/produkty-beslim
 
To jasne, że chcesz, by utrata masy ciała przebiegła jak najszybciej i była skuteczna, nie można jednak zapominać o tym, że jednocześnie musi być ona prawidłowa, a co za tym idzie, w pełni bezpieczna dla twojego organizmu. A będzie właśnie taka, jeśli  podejdziesz do niej racjonalnie.  
 
 
 
 

Jak wspomagać odchudzanie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej ?

  • Nie pomijaj śniadania
  • Usuń z diety cukier i przetworzone produkty
  • Pij zimną wodę, organizm zużyje więcej energii do podgrzania jej do temperatury naszego ciała
  • Zadbaj o aktywność fizyczna - co najmniej 20 min. dziennie
  • Wprowadź do diety przyprawy o ostrym smaku ( pieprz, imbir, ostra papryka )