Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć 10 kg?

Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć 10 kg?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby szybko schudnąć. Jak wiadomo, do odchudzania trzeba podejść z głową. Poza ujemnym bilansem kalorycznym, co jest najbardziej oczywiste, bardzo pomocne są tutaj ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim schudniemy szybciej i z mniejszym ryzykiem późniejszego efektu jo-jo. Jakie ćwiczenia pomagają schudnąć? Jak często należy je wykonywać?
 

Co trzeba zrobić, żeby schudnąć? Deficyt kaloryczny to podstawa!

Przystępując do odchudzania musimy zdać sobie sprawę, że kluczowe są tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze należy zadbać o to, by codziennie być na ujemnym bilansie energetycznym. Do utraty 1 kg masy ciała potrzeba 7700 kcal deficytu (oczywiście jest to wartość jedynie orientacyjna). Aby schudnąć w miarę szybko, a jednocześnie nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, dieta odchudzająca powinna być uboższa od tej naszej typowej, codziennej, o ok. 500-1000 kcal. Jak widać, widełki są tutaj dość spore, wiele będzie zależeć choćby od naszej wagi wyjściowej, stanu zdrowia, a także sposobu odżywiania, któremu byliśmy wierni wcześniej. 

Jak szybko schudnąć? Mniej jeżdżenia samochodem, więcej spacerów

Po drugie, jak się można domyślić, trzeba się po prostu więcej ruszać. Kiedy zastanawiamy się, co robić by schudnąć, przed oczami stają nam najprawdopodobniej bardzo forsowne i skomplikowane ćwiczenia, ale wcale nie musimy akurat na takie się decydować, szczególnie, gdy do tej pory raczej od nich stroniliśmy. Najtrudniejszy pierwszy krok, zatem postarajmy się, by był on dla nas jak najbardziej bezbolesny. Warto na samym początku postawić po prostu na regularną aktywność fizyczną związaną z naszym życiem codziennym. Zamiast jeździć samochodem lub autobusem, krótsze trasy pokonujmy pieszo. Wybierajmy się na spacery do parku, lasu, na łąkę, z rodziną albo sami. W ten sposób poprawimy nie tylko stan naszego ciała, ale również ducha. A kiedy poczujemy się pewniej i być może już zaczniemy zauważać pierwsze pozytywne efekty zmiany trybu życia, możemy pójść krok dalej i zacząć ćwiczyć.
 

Czy ćwiczenia pomagają schudnąć? Kilka słów o fat burning

To oczywiste, że ćwiczenia pomagają w odchudzaniu, ale niektóre mają znaczną przewagę w tym zakresie nad innymi. Ostatnio bardzo popularny jest trening fat burning. Ma on na celu, jak sama nazwa wskazuje, głównie spalanie tłuszczu. Cóż, określenie „fat burning” przywodzić może na myśl bardzo intensywne, a co za tym idzie – wyczerpujące ćwiczenia. Nic bardziej mylnego! Choć oczywiście nie jest to spokojny spacer, to jednak do skomplikowanego treningu przeznaczonego tylko dla zahartowanych w intensywnym wysiłku fizycznym twardzielek jest mu daleko. Śmiało można stwierdzić, że jest to połączenie ćwiczenia z dobrą zabawą. Wszystko przez to, są to ćwiczenia aerobowe i taneczne. A taniec nie tylko nas odchudzi, ale doda pozytywnej energii na cały dzień, szczególnie, gdy będziemy go wykonywać przy ulubionej, dynamicznej muzyce.
 
Niczego tutaj nie narzucamy, można puścić odrobinę funku, trochę starego dobrego rock and rolla czy inną energetyczną muzykę. Świetnym pomysłem jest też zaopatrzenie się w gotowe filmiki instruktażowe, w których konkretne układy taneczno-aerobowe są już dopasowane do płynącej w tle muzyki. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie dla stawiających w treningu fat burning dosłownie i w przenośni pierwsze kroki. Z czasem, kiedy poczujemy się pewniej, każdy może być już swoim własnym dj-em.
 


Jak długo i jak często ćwiczyć, żeby schudnąć?

Ile powinien trwać trening fat burning i jak często go wykonywać. W tym przypadku trzeba kierować się zasadą: im więcej chcemy schudnąć, tym częściej musimy trenować. Jeśli chodzi o czas wykonywania pojedynczego treningu to bardzo istotne jest, by trwał on przynajmniej 30 minut, a najlepiej pełną godzinę zegarową. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o to, że nasz organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po upływie ok. 15-20 minut od początku ćwiczeń. Jeśli zatem będziemy ćwiczyć pół godziny, samo spalanie tłuszczu potrwa 10-15 minut.
 
Łatwo obliczyć, że kiedy wydłużymy ten czas do godziny, tłuszcz spalać będziemy już przez 45 a nawet 50 minut. Fatburningowy trening trwający jedynie kilkanaście minut nie będzie niósł za sobą żadnych efektów. Co do częstotliwości takich treningów to przyjmuje się, że zadowalające rezultaty osiągniemy ćwicząc 3-4 razy w tygodniu. Jeśli będziemy tego przestrzegać, nim się obejrzymy, będziemy lżejsi o te wymarzone 10 kg.
 

Nie od razu Kraków zbudowano

Stając na wadze i określając swoje plany związane z odchudzaniem, chcemy jak najszybciej cieszyć się jego efektami. Zakładać ubrania w mniejszym rozmiarze i zbierać komplementy od zachwyconych znajomych. Na to jednak trzeba poczekać. Wprawdzie schudnięcie 10 kg to nie aż takie wyzwanie jak zrzucenie 20, 30 lub więcej kilogramów, ale też nie nastąpi to w ciągu miesiąca. Nie zapewni tego nawet najlepsza dieta odchudzająca. Nic dziwnego, że po pierwszym etapie hurraoptymizmu może przyjść kryzys i zwątpienie. Pozbycie się pierwszych kilogramów może, choć nie musi być bardzo widoczne. A pokusy czekają na każdym kroku. Stop! Pamiętajmy, że wg lekarzy zdrowo jest zrzucać ok. 0,5-1 kg na tydzień, a więc 2-4 kg na miesiąc. Upragnione 10 kg mniej uzyskamy zatem w czasie od 2,5 do 5 miesięcy.

 

Następny: Jakie tabletki na odchudzanie wybrać?

Poprzedni: Trenuj efektywnie i schudnij zgodnie z planem, nawet po dłuższej przerwie

 

Jak wspomagać odchudzanie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej ?

  • Nie pomijaj śniadania
  • Usuń z diety cukier i przetworzone produkty
  • Pij zimną wodę, organizm zużyje więcej energii do podgrzania jej do temperatury naszego ciała
  • Zadbaj o aktywność fizyczna - co najmniej 20 min. dziennie
  • Wprowadź do diety przyprawy o ostrym smaku ( pieprz, imbir, ostra papryka )