Jak podkręcić metabolizm?

Jak podkręcić metabolizm?

Często spotykamy na swojej drodze osoby z nienaganną sylwetką, które przez lata nie muszą jakoś specjalnie o nią zabiegać. Ot, były szczupłe od kiedy pamiętają i takie są przez całe życie. Nie zwracają specjalnej uwagi na to, ile kalorii ma dana przekąska, a i tak wahania ich wagi bywają naprawdę niezbyt duże. Ci szczęściarze mogą pochwalić się najprawdopodobniej po prostu szybszą przemianą materii w swoim organizmie. Zastanawiasz się, jak mieć szybki metabolizm? Podpowiadamy.
 
Aby być bardziej świadomym znaczącej roli szybkości przemiany materii nie tylko w procesie odchudzania, ale także w zachowaniu szczupłej figury, warto najpierw dowiedzieć się czym jest metabolizm. Wyjaśnieniem tego pojęcia zajmiemy się zatem w pierwszej kolejności. Następnie podamy Ci kilka sposobów na to, jak przyśpieszyć metabolizm. Wiadomo bowiem, że większość z nas musi sobie pomóc nie mając takich tendencji zapisanych w genach.
 

Czym jest metabolizm? Wyjaśniamy w prostych słowach

Generalnie metabolizm to bardzo szerokie pojęcie, postaramy się jednak podać tutaj możliwie nieskomplikowaną i krotką jego definicję. Pisząc najprościej i bez zbytniego zagłębiania się w procesy biochemiczne, jest to ogół reakcji zachodzących w organizmie, które prowadzą do wykorzystania energii pochodzącej ze składników odżywczych. Dostarczane są one wraz ze spożywanym przez Ciebie pokarmem. Metabolizm obejmuje pozyskiwanie i wykorzystywanie energii potrzebnej do życia, a także jej przechowywanie. Ma więc on za zadanie podtrzymać funkcje życiowe organizmu. Reakcje metaboliczne zachodzą zarówno podczas Twoich aktywności, jak i wtedy, kiedy odpoczywasz.
 
 
Odpowiadając na pytanie co to jest metabolizm, warto też wspomnieć, że możemy rozróżnić metabolizm podstawowy oraz całkowity. Podstawowa przemiana materii (PPM) to najniższy poziom przemian w organizmie zapewniający dostarczenie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Mowa tu np. o pracy serca czy też o oddychaniu. Jeśli chodzi natomiast o całkowitą przemianę materii (CPM), jest to suma całodobowych wydatków energetycznych związanych już nie tylko z zachowaniem funkcji życiowych, ale z normalnym funkcjonowaniem człowieka.
 

Jak mieć szybki metabolizm? Jego tempo w 50% zależy od Ciebie!

Jak przyśpieszyć metabolizm? Wg naukowców tempo przemiany materii w 50% zależy od nas. Wiadomo, że szybkość metabolizmu będzie inna w różnym wieku. Jak można się domyślić, najszybszą przemianę materii będą mieć małe dzieci, a także młodzież w okresie dojrzewania. Z wiekiem szybkość metabolizmu będzie maleć.
 
Tempo metabolizmu, poza czynnikami genetycznymi oraz wiekiem, zależy też m.in. od płci (kobiety z reguły mają wolniejszy metabolizm), czynników hormonalnych (najwięcej do powiedzenia ma tu metabolizm hormonów tarczycy) oraz przebytych bądź istniejących chorób czy też przyjmowanych leków. Na tempo metabolizmu wpływ mają również sposób odżywiania oraz ilość masy mięśniowej, a w to możesz już przecież z powodzeniem ingerować. Warto więcej ćwiczyć, a także dowiedzieć się, co jeść aby przyśpieszyć metabolizm.
 
 

Jak poprawić metabolizm? Kilka ważnych wskazówek

Nie będzie żadnym zaskoczeniem fakt, iż pierwszą odpowiedzą na pytanie jak pobudzić metabolizm będzie: ruszaj się! Wysiłek fizyczny jest bowiem świetnym sposobem na przyspieszenie przemiany materii. Tak naprawdę znaczenie ma każdy rodzaj aktywności fizycznej. Jeśli nie lubisz forsujących ćwiczeń, możesz zacząć uprawiać nordic walking, jeździć na rowerze lub po prostu spacerować. Wyjątkowo skuteczne są ćwiczenia aerobowe. Dzięki regularnym ćwiczeniom aerobowym tkanka mięśniowa jest metabolicznie aktywna cały czas. Osoby systematycznie ćwiczące spalają większą liczbę kalorii podczas snu niż te, które są z wysiłkiem fizycznym na bakier.
 
Na koniec podpowiemy co jeść aby przyśpieszyć metabolizm. Wiele zależy nie tyle od tego, co jemy, ale jak. Należy starać się jeść w miarę regularnie, o stałych porach i nie przejadać się. Przyspieszyć przemianę materii możesz dodając do potraw przyprawy takie jak bazylia, oregano, imbir, cynamon czy estragon. Jedz jak najwięcej produktów, które są bogate w błonnik, a więc razowego pieczywa, owoców, warzyw, otrębów i gruboziarnistych kasz. Duży wpływ na poprawę metabolizmu ma też dobre nawodnienie organizmu.

 

Następny: Co ma mało kalorii – o tym jak jeść zdrowo

Poprzedni: Jakie tabletki na odchudzanie wybrać?

 

Jak wspomagać odchudzanie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej ?

  • Nie pomijaj śniadania
  • Usuń z diety cukier i przetworzone produkty
  • Pij zimną wodę, organizm zużyje więcej energii do podgrzania jej do temperatury naszego ciała
  • Zadbaj o aktywność fizyczna - co najmniej 20 min. dziennie
  • Wprowadź do diety przyprawy o ostrym smaku ( pieprz, imbir, ostra papryka )