Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch. Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch. Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch. Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Płaski brzuch i smukła talia to pragnienie praktycznie każdej kobiety. Ze zbędnymi fałdkami coraz częściej walczą także mężczyźni, którzy marzą o upragnionym „kaloryferze”. Czy osiągnięcie fit sylwetki oraz jej późniejsze utrzymanie jest możliwe? A jeśli tak, to co należy robić, aby cieszyć się tak doskonałą figurą jak Ewa Chodakowska, Ania Lewandowska, czy Kasia Dziurska?
 
Kluczem do osiągnięcia sukcesu są odpowiednie ćwiczenia oraz dieta na płaski brzuch. Każdy, nawet najbardziej początkujący trener personalny, powie ci, że jeśli nie przykładasz większej uwagi do tego, co ląduje na talerzu, to katorżnicze treningi nigdy nie będą tak efektywne, jak przy trzymaniu odpowiedniej diety. Zresztą, trenerka wszystkich Polaków, jak mantrę powtarza, że brzuch robi się w kuchni, a piękne i smukłe ciało to zasługa w 30 proc. ćwiczeń i aż 70 proc. diety.
 

Dieta na płaski brzuch: rozstań się z fast foodami!

Zacznijmy więc od diety na płaski brzuch, która pozwoli nam osiągnąć sukces. Przede wszystkim, aby mieć spodziewane efekty, musimy doprowadzić do ujemnego bilansu kalorycznego. To oznacza, że powinniśmy jeść mniej kalorii, niż wynosi nasze całkowite dzienne zapotrzebowanie.
 
Dlatego na początek, aby ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, trzeba ze swojego jadłospisu usunąć wszystkie dania typu fast food. To najczęściej tłuste, wysoko przetworzone produkty, pełne soli, które nie mają nawet grama substancji odżywczych. Jedyne, w co są bogate, to puste kalorie, a więc w diecie na płaski brzuch są całkowicie zbędne.
 
Niestety, jeśli marzymy o smukłej tali, musimy także zrezygnować ze słodyczy. Z owocami też nie powinniśmy przesadzać, ponieważ są one bogate w cukry proste, jak na przykład banan. Nie oznacza to, że nie powinniśmy go jeść w ogóle będąc na diecie. Chodzi o to, że sprawdzi się on jako szybkie „doładowanie energią” po męczącym treningu, ale niekoniecznie jako wieczorna przekąska.
 
Za to możemy, a nawet powinniśmy jeść dużo warzyw, które są źródłem witamin, minerałów, antyoksydantów, kwasów organicznych. Gdy walczymy o płaski brzuch, ale nie tylko, dobrze by było, aby zajmowały one połowę talerza. Takie dzienne minimum to 400 gramów warzyw, które są smacznym dodatkiem do posiłku i jednocześnie nie podwyższają zbytnio jego kaloryczności.
 
 
dietetyk owoce i warzywa
 

Dieta na płaski brzuch: błonnik to podstawa

Kolejne produkty, które powinniśmy wyrzucić z naszego menu, jeśli chcemy mieć płaski brzuch, to białe pieczywo, makaron i ryż. Ciemne, pełnoziarniste wersje tych produktów są zdecydowanie smaczniejsze, zdrowsze i na dłużej zapewnią nam uczucie sytości. Warto też do swojego jadłospisu dodać kasze gruboziarniste (gryczana, bulgur, pęczak). Te wszystkie ciemne zbożowe produkty mają dużo błonnika, który odpowiada za obniżenie indeksu glikemicznego oraz poprawia pracę przewodu pokarmowego.
 
W naszej diecie na płaski brzuch powinno się znaleźć też białko. Źródłem tego dobrego białka jest chude mięso, jak na przykład drób, ryby, produkty mleczne i strączkowe oraz jajka. Jedząc białko zmuszamy nasz organizm do większego wysiłku, a co za tym idzie, spalamy więcej kalorii (termogeneza posiłkowa). Ponadto, biało zwiększa sytość posiłku, wiec trzymając dietę, nie będziemy głodni.
 

Dieta bezglutenowa na płaski brzuch?

Szukając odpowiedniego sposobu żywienia, który pozwoli nam osiągnąć płaski brzuch, warto bliżej przyjrzeć się diecie bezglutenowej. Nie bez przyczyny stała się ona w ostatnim czasie dość popularna. Światową walkę z glutenem zaczął amerykański kardiolog William Davis. W swojej książce „Dieta bez pszenicy” dowodzi, że za nadwagę i złe samopoczucie odpowiada gluten. Według niego pszenica, z której obecnie wypieka się dziś chleby, jest tak zmodyfikowana, że po prostu nam szkodzi.
 
Ponadto, w produktach, których znajduje się gluten, mamy do czynienia z wyższym indeksem glikemicznym, który podnosi poziom glukozy we krwi i wywołuje gwałtowny wyrzut insuliny.
 
Walcząc w kuchni o płaski brzuch koniecznie trzeba pamiętać też o tym, aby pić dużo wody, która nie tylko poprawia nasz metabolizm, ale także dzięki niej łatwiej nie podjadać między posiłkami.
 
Jeśli chodzi o ćwiczenia na płaski brzuch, to najlepiej połączyć cardio z siłowymi. Pierwszy typ ćwiczeń przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, drugi buduje mięśnie. Najbardziej popularne ćwiczenia cardio: to bieganie oraz jazda na rowerze lub rolkach. Na siłowni wykonując trening aerobowy możemy skorzystać z takich urządzeń, jak: orbitrek, bieżnia, rowerek lub z oferty zajęć grupowych. Chodzi tu np. o zumbę czy aerobik.
 
 
 
 
catering dietetyczny woda i owoce

Ćwiczenia na płaski brzuch

Jeśli chodzi o typowe ćwiczenia na brzuch i boczki, to chyba najbardziej popularną gimnastyką w tym zakresie są brzuszki. Wzmacniają one nie tylko mięśnie brzucha, ale także i kręgosłupa. Warto wiedzieć, że to ćwiczenie na płaski brzuch ma kilka wariantów, a im więcej ich zastosujemy, tym szybciej osiągniemy swój wymarzony „sześciopak”.
 
Popularną serią ćwiczeń, której efektem są silne i ładnie zarysowane mięśnie brzucha, jest aerobiczna 6 Weidera. Ten zestaw, który należy wykonywać bez przerwy przez 42 dni, uchodzi za najbardziej efektywny, jeśli chodzi o rezultaty.
 
Rzeźbiąc mięśnie brzucha warto sięgnąć także po ćwiczenia ABS. Są one zwykle dość krótkie, ale intensywne. Pierwsze efekty można zauważyć już po dwóch tygodniach.
 
Warto jednak pamiętać, że niezależnie od diety i ćwiczeń, na jakie się zdecydujesz walcząc o płaski brzuch, gubienie zbędnych kilogramów oraz budowa mięśni to proces. Poza tym, nie da się schudnąć tylko z brzucha. Wykonywane ćwiczenia oraz sposób naszego odżywiania wpływa na całe ciało. Dlatego raz na zawsze wyrzuć ze swojej głowy myśli typu: „jak schudnąć z brzucha w tydzień”. To nierealne. Nieodpowiednio dobranymi ćwiczeniami możemy sobie jedynie zaszkodzić, a „dietą cud” wywołać efekt jojo.

 

Następny: Trenuj efektywnie i schudnij zgodnie z planem, nawet po dłuższej przerwie

Poprzedni: Jak odnaleźć w sobie motywację do odchudzania?

 
 

Jak wspomagać odchudzanie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej ?

  • Nie pomijaj śniadania
  • Usuń z diety cukier i przetworzone produkty
  • Pij zimną wodę, organizm zużyje więcej energii do podgrzania jej do temperatury naszego ciała
  • Zadbaj o aktywność fizyczna - co najmniej 20 min. dziennie
  • Wprowadź do diety przyprawy o ostrym smaku ( pieprz, imbir, ostra papryka )